Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej

Zarząd Oddziałowy w Białymstoku

Otwarcie sezonu na poligonie „ASG KINGS”.


    TOZ NSZZ FSG w Krynkach zawiązał „komitet”, który promować będzie aktywne spędzanie czasu. Dlatego też powstał pomysł, którym zaraziły się inne osoby. Odzew udał się, gdyż w dniu 18 października br. odbyły się pierwsze zmagania na poligonie wybudowanym na prywatnej działce, własnymi siłami.

    Airsoft jest alternatywą w stosunku do droższego i przez to nieosiągalnego dla wielu osób paintballu. Zabawę można zacząć już od blisko 100 zł. Repliki mają realistyczny wygląd, a uczestnicy rozgrywek airsoftowych przykładają duża wagę do ubioru i wyposażenia. Airsoft Gun (znane także pod nazwa BB gunes) są wiernymi replikami broni palnych zwykle w skali 1:1 strzelającymi plastikowymi kulkami o średnicy 6 mm, dlatego nazwano ten sport – Airsoft.

    Airsoft Gun  to NIE jest broń! Ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji art. 8 w rozumieniu ustawy - bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenie pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J (dżuli). Zasięg repliki waha się pomiędzy 20 – 50 m aż po 100 m (karabiny snajperski). Problemem Airsoft jest brak śladu pozostawionego przez kulki na ubraniu. Czyni to jednak elitarną formę rozgrywki, stawiającą fair play na najwyższym poziomie.
    Po zmaganiach odbyło się podsumowanie przy ognisku.


Tekst oraz zdjęcia kol. Eugeniusz Wądołowski, Marek Tochwin.

Stowarzyszenie Forum Grup Zawodowych